Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Túrakerékpáros fogalomtár, amely a túrakerékpár főbb alkatrészeit, alapvető tartozékait és szerszámait listázza és mutatja be.

Mountainbiker glossary.

VeloTeoFoto © Fülep Teo, 2022.03.21.

A túrakerékpáros fogalomtár blogcikkben a túrakerékpár és a legfontosabb alkatrészei és alapvető tartozékai szerepelnek, beleértve a szerszámkészletet.

agygenerátor (agydinamó): Elsősorban az első és a hátsó lámpák áramellátásához van szükség megbízható, folyamatos áramforrásra, amely nem kopik el és nem érzékeny az időjárásra. Legjobb megoldás az agygenerátor (hétköznapi nevén agydinamó) erre a feladatra, míg a hagyományos dörzsdinamó alkalmatlan túrakerékpározási célokra (hosszabb meneteknél besül, nem időjárásálló, elkoptatja a gumiköpenyt, nagy az ellenállása és zajos). A többi generátortípus ritka, nem terjedt el és nem veszi fel a versenyt az agygenerátorral. Generátorral nincs lemerülés, nincs veszélyes hulladék, ez a legfenntarthatóbb áramforrás. Az agygenerátor teljesen hangtalan, nem kopik, nem csúszhat meg, jelentéktelen az ellenállása, a legfeljebb 3%-os energiaigénye észre sem vehető. Működtethető róla kerékpáros USB töltő, amellyel valamennyi USB töltésű készülék akkumulátora feltölthető.. (Megjegyzés: mivel a kerékpáros USB töltő csak menet közben működik és tudomásom szerint rövid élettartamú eszköz, egy napelemes töltőberendezés nem nélkülözhető.)

állítható villáskulcs: Egy 150 milliméterre nyitható állítható villáskulcs alapvető, praktikus szerszám a kerekek, nyeregcsavarok stb. szereléséhez. Kivált egy maréknyi villáskulcsot és nagy erőkifejtésre alkalmas.

csomagtartó: A hátsó csomagtartó elengedhetetlen és alapvető tartozéka a túrakerékpároknak, a teljes terhelésű, teljes málhával felpakolt túrakerékpárokon első csomagtartó is szokott lenni az első nyeregtáskák rögzítéséhez. A csomagtartóhoz acél a legalkalmasabb anyag, amely kellően erős, szívós, rugalmas és szükség esetén könnyen hegeszthető. (Az alumínium dörzsölés hatására elkopik, kevésbé rugalmas és hirtelen törésre hajlamos.) A túracsomagtartókon kiszélesítés akadályozza meg a nyeregtáskák küllők közé kerülését, de a felsőkategórás nyeregtáskákon merevítő oldja meg ezt a problémát. A nagy poggyásztömeg és a tartós rázkódás miatt fontos a csomagtartó alátámasztása villára vagy szemre, a nyeregcsőre szerelhető csomagtartó nem alkalmas kerékpártúrázásra. Hátul legyen rajta hátsó lámpa vagy prizmatartó elem. Fontos kiegészítő a gumipók, amiből 4 darabbal minden megoldható, a kampókra húzzunk polietilén csövet.

defektjavítókészlet: Míg a kerekeken fontos a defektvédelem megoldása, egy tartalék gumibelső pedig alaptartozék a kerékpártúrákhoz, defektjavítókészlet is kell a szerszámtáskába: gumileszedő, dörzslemez, foltok, ragasztó, zsebpumpa. Ideális esetben sosem kapunk defektet, azonban komoly gondot okoz, ha mégis megtörténik és nem tudjuk legfeljebb egy órán belül megoldani a helyzetet.

defektvédelem: A túrakerékpározásra tervezett gumiköpenyekben szokott lenni valamilyen szintű kevlar defektvédelem. Ennek hiányában, illetve a többszörös defektvédelem érdekében defektgátló szalagot tehetünk a külső gumiköpeny és a belső tömlő közé, a gumibelsőkbe pedig defektgátló folyadékot tölthetünk (kb. két évig működik).

egyedi elemek: A túrakerékpárt egyedi elemek teszik személyre szabottá, két keréken guruló, „nyitott otthonunkká” – a közérzet és az életérzés a legfontosabb dolgok közé tartoznak. Minden túrakerékpár adott túrára van felszerelve, és tükrözi a túrakerékpáros egyéniségét. Zászlók, logók, egyéb kiegészítő tartozékok, díszek, ékszerek. (Például mini kerékpár-virágvázák, kerékpár-íróasztal, bármi.)

fejlámpa: Az üzemi első lámpa mellett túrakerékpározáshoz alapvető tartozék egy nagy fényerejű, vízhatlan és állítható fényszögű (zoom) fejlámpa. Terepen, lassú hegymenetekben, éles kanyaroknál, tolásnál, pakolásnál és szerelésnél nélkülözhetetlen. Fejre, sapkára és bukósisakra egyaránt felvehető legyen. USB töltésű belső akkumulátorral, vagy páros számú, 2 vagy 4 AA vagy AAA ceruzaakkumulátorral üzemeljen.

kerékpárkomputer: A kormány legfontosabb műszere a pillanatnyi sebesség, a napi és az összes megtett távolság és az átlagsebesség mérésére alkalmas kerékpár sebességmérő, a kerékpárkomputer.

kerékpárlakat: Kerékpárlakat akkor is legyen nálunk, ha nem terveztünk sehol sem parkolást. Egy felszerelt és málházott túrakerékpárt nem célszerű és nem is szokás lakatolva magára hagyni, a jármű leürítése pedig gyakorlatilag lehetetlen. A bőséges választékból a hajtogatós lakat és (a nem elterjedt) cilinderlakat jöhet számításba. Az U-lakat erős, de túl kis átmérőjű és merev, a lánclakat (>10 milliméter anyagátmérő) túl nehéz, a gerinclakat csak optikai védelmet nyújt, a spirállakat pedig csak az eldőléstől nyújt biztos védelmet.

kitámasztó (oldaltámasz, standard): Egy felszerelt és málházott nehéz túrakerékpárt biztosan kell kitámasztani, amihez jól kimért, megbízható kitámasztó szükséges. A nyeregtáskák miatt a legnagyobb stabilitást a láncvillára rögzíthető kitámasztó adja, a középcsapágyhoz rögzíthető kitámasztó pedig lehet kétlábú. Komoly túrakerékpárhoz első villára szerelhető kitámasztó is kellhet a biztos felállítás érdekében.

kormányszarv: A különböző kormányszavak, azok beállításai és kombinációi többféle kormányfogást és testtartást biztosíthatnak a túrakerékpáros sportoló számára. Egy komolyabb kormányszarv-rendszer szinte kitesz egy pillangókormányt. Mivel kerékpártúrán napi 8–15 órát is ülhetünk a nyeregben, ügyelnünk kell az egészségügyi problémák megelőzésére és a kényelmi szintünk fenntartására. Így elkerülhetjük a nyaki és karfájdalmakat, tenyérproblémákat.

kormánytáska: A kormánytáskák 1–5 literes, könnyen levehető, olykor válltáskaként is használható kiegészítő táskák, amelyek tartalmát menet közben is használhatja a túrakerékpáros. Készülnek térképtartóval és okostelefontartóval. Napszemüvegnek, menet közben elfogyasztható túrakajának, telefonoknak és kisebb szerszámoknak kell beleférnie, valamint egy zsebrádiónak.

kulacstartó: A kulacstartók fontos tartozékai a túrakerékpároknak, hiszen a vízvesztés törvényszerű, a folyadék utánpótlásról gondoskodni kell. Túrakerékpárokon 2–3 kulacstartónak van helye. Létezik vázra szerelhető, nagyméretű PET-palack tartó is, azonban ebben a műanyagban nem célszerű innivalót szállítani a tűző napon. Hátizsákban van a helye az 1–3 literes víztasaknak, továbbá kiegészítő (összecsukható) vizespalackokat vihetünk magunkkal.

multiszerszám, zsebszerszám: A szerszámtáska alapvető tartozékai: imbuszkulcs (2-2,5-3-4-5-6-8 milliméter), laposcsavarhúzó, PH2 csillagcsavarhúzó, T25 torx, 8-9-10 láncbontó, küllőkulcs. A szerszámtáskában legyen továbbá: laposkulcs a kónuszokhoz, az ellenanyákhoz, a pedálhoz, csapágyzsír és műszerolaj, tisztítórongy.

nyeregtáska: A hátsó csomagtartóra rögzíthető nyeregtáska klasszikus kerékpáros túratáskának tekinthető, átlagosan 20–20 liter űrtartalmúak. Az első csomagtartóra akasztható nyeregtáskák kisebbek, átlagosan 15–15 literesek. Használatával alacsonyan marad a kerékpár súlypontja és a csomagtartó teteje további kerékpártáskának marad szabadon. A teljesen vízhatlan, csavarzáras nyeregtáskák tökéletes biztonságban tartják a felszerelést, míg az esőhuzatos megoldások kevésbé megbízhatóak. Levéve válltáskaként hordozhatók, az első–hátsó felületek prizmáinak formája a márka ismertetőjele. A nyeregtáskák légellenállása kb. 10% energiát emészt fel a hajtásból, ennek kivédésére jött az utóbbi években terjedő „bikepacking” szemlélet, amely a szélárnyékban lévő holttereket használja ki csomagtérnek.

pillangókormány: A pillangókormányt kifejezetten a kényelmes és változatos kormányfogások biztosítása céljára túrakerékpárokhoz tervezték, mindenhol puha habanyaggal van bevonva. Pillangókormány esetében nincs szükség kormányszarvakra.

sárvédő: Sárvédőkre és sárvédő hosszabbítóra lesz szükségünk, ha esős–saras időben nem akarunk fejtetőig sarasak, csatakosak lenni. A hajtásrendszer védelme azonban üzemi kérdés, a láncra és a lánckerekekre ne kerüljön szennyeződés az útról.

túrakerékpár: A kerékpárfajták közül a trekking kerékpár (túrakerékpár), az MTB hegyikerékpár (mountainbike), az ATB terepjáró kerékpár (all terrain bike), az „outi” országúti kerékpár („versenykerékpár”), a fekvőkerékpár (rekumbens kerékpár, fotelbicikli), az összecsukható (folding) kerékpár és a világjáró (adventure) kerékpár alkalmasak túrakerékpárnak, de tulajdonképpen mindenféle kerékpár használható túrázásra – ezekről szól a túrakerékpáros fogalomtár. Az acélváz lényegesen megbízhatóbb, mint az alumíniumból készült váz. Túrakerékpárunk minden esetben feleljen meg a KRESZ közlekedési szabályoknak.

Kitekintő: Kérem, pontozással értékeld a túrakerékpáros fogalomtár blogcikkemet!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Visits: 52