VeloTeoFoto © Fülep Teo, 2021.01.27.
Our both hands are free using a headlamp, it is excellent for hiking with it. I present two top models of my DIY home made headlamps and then review the technical aspects of hiking headlamps.
Fejlámpa használatával szabad a két kezünk, és pont a kívánt helyre világít. Kiválóan lehet vele gyalogtúrázni, kerékpározni, pakolni, szerelni. A piac kínálata rendkívül széles, de csak egy kis hányadukat ajánlom túrázni jó szívvel.
A 2000-es évek elejéig egyetlen gyártó fejlámpája sem tetszett igazán, mert nem feleltek meg a műszaki elvárásaimnak, technikai igényeimnek, ezért SK saját készítésű fejlámpákat készítettem. Bemutatom két fejlámpa csúcsmodellemet:
A 2004-ben SK saját készítésű túra-fejlámpám (1. fotó) kétféle áramforrásról használható: 4,5 V laposelemről (zsebtelep), vagy 2 db AA ceruzaakkumulátorról. A fényforrás E10, 3,5 V, vagy 2,5 V hagyományos zsebizzó. Oldalsó és középső rugalmas pántokkal kényelmesen és stabilan áll a fejen. Kisúlyozott, futás közben sem csúszik előre. A lámpafej állítható erősségű gumírozott csuklóval dönthető, így állítható a fénycsóva szöge. Napellenzős sapkán is használható. A lámpatest IP65 por- és vízálló, az elemtartó csuklyával védhető. Gyalogtúrázáshoz, horgászathoz, lassú kerékpározáshoz, tájfutáshoz, táborozáshoz terveztem.
A 2000-es évek elején SK saját készítésű vízálló fejlámpám (2. fotó) 2 darab AA ceruzaakkumulátorról üzemel. A fényforrás hagyományos E10, 2,5 V zsebizzó. Oldalsó és középső rugalmas pántokkal kényelmesen és stabilan áll a fejen. A kapcsoló a lámpatest gumitömlőjében van elrejtve, kényelmes. IP68 por- és vízálló, néhány méter mélységig víz alatt is használható. Éjszakai úszáshoz, éjjeli szabadtüdős merüléshez, éjszakai vízitúrához, felhőszakadás kalandtúrához, nyaraláson „Loch Ness-i szörny” vicces úszáshoz terveztem.
Manapság sokkal jobb fejlámpák kaphatók, mint régen, hatalmasat fejlődött a technika, bőséges a választék. Alább felsorolom a szempontokat, amelyek alapján kiválaszthatjuk a túrázáshoz alkalmas fejlámpánkat.
A túra-fejlámpákkal szemben támasztott technikai szempontok:
- LED fényforrású legyen. (A hagyományos izzók, halogénizzók ideje lejárt.)
- Lehetőleg 3 fényerővel rendelkezzen. 1. A legerősebb 50–100 méter távolságig adjon kellő megvilágítást, amellyel akár 40 km/h sebességgel is kerékpározhatunk. 2. A középső 2–5 méter távolságig adjon kellő megvilágítást, gyalogláshoz, szereléshez is alkalmas legyen. 3. A leggyengébb 1–2 méterre világítson, pakoláshoz legyen alkalmas, lehet színes (vörös) fény is.
- Üzemidő: egy töltéssel legalább 5 órát bírjon ki.
- 4 AA ceruzaakkumulátorról üzemeljen, vagy a beépített saját akkumulátora USB-kábellel legyen tölthető. (A 3 ceruzaelemmel működő lámpák a páratlan szám miatt nehezen működtethetők akkumulátorral, a 2 elemmel működőknek nagyon kicsi a fényerejük, ezeket nem ajánlom. Az egyszerhasználatos szárazelemek ideje lejárt, az akksikat út közben napelemről is lehet tölteni.)
- Oldalsó és középső állítható pántjai legyenek, fejre, sapkára és sisakra is feltehető legyen.
- Egyensúlyban legyen futás közben is.
- A lámpatest, fénycsóva dőlésszöge állítható legyen.
- A lámpatest legyen kissé előreugró, hogy napellenzős sapkán is lehessen használni.
- Fókuszált és szórt fényt egyaránt adjon.
- Zoommal legyen állítható a fénycsóva szélessége.
- Legyen vízálló, bírja a páratelítettséget és a felhőszakadást.
- Legyen strapabíró, ellenálló a kisebb ütésekkel szemben.
- Kis csomagmérete legyen, szállítás közben ne nyomódhasson be a kapcsoló.
- A mozgásérzékelős kapcsoló hatalmas előnyt jelent.
A fejlámpáimnál készítettél jobbat? Ha láttál, hallottál jobbat, mint a saját gyártmányú fejlámpáim, kérlek, írd meg (email), vagy mutasd meg a kommunikációs felületeken (Facebook, Instagram)!
Views: 34