Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

10 dolog, ami fiatalon tart, és 10 dolog, ami öregít: Sokáig maradunk fiatalok? Vagy korán leszünk öregek? Főleg tőlünk függ.

VeloTeoFoto © Fülep Teo, 2021.01.07. frissítve: 2025.01.10.

10 things that keep you young, and 10 things that make you old: How long will we stay young? Or do we get old early? It depends mostly on us.

Az idő értéke: Az időnk értékes, az időnk ajándék, az időnk fogy és nem jön vissza. Az idő megállíthatatlan és mindenkit legyőz. Fontos az időnk, az életünk hosszúsága, de még fontosabb a tartalma és minősége. Az idővel gazdálkodni kell. Az időt meg kell ragadni és ki kell tölteni, fel kell használni. Az idővel valahol, valakinek el kell számolni. A fiatal megragadja és kihasználja az időt (vagy végtelennek tekinti és elfecsérli), az öreg már elengedi (és megtanulja értékelni, előre vagy hátra tekerné, vagy hálát érez érte). Sokáig maradunk fiatalok? Vagy sokáig leszünk öregek? Sokáig tart a fiatalságunk? Vagy korán kezdődik az öregségünk? A különbség igen nagy.

Gének vagy életmód? A génjeink a felmenőinktől megörökölt adottságok „csomagja”, amelyen nem változtathatunk – de amire mindig hivatkozhatunk, mint tőlünk (a személyiségünktől és az akaratunktól) független tényre. Rengeteg ember a genetikus adottságaira mutogat, amiért kövér, gyenge, lusta, és látványosan öregszik: lassul, tompul. Emögött az van, hogy ha valami más (külső vagy belső ok) felelős a történtekért, akkor mi nem tehetünk róla, nekünk csak „ez jutott”. Csakhogy ez nem így van. A szabad döntéseink és az életünkhöz önerőből hozzáadott értékek lényegesen jelentősebbek, mint a génjeink kódcsomagja, ez látszik az aktív embereken évtizedek elmúltával is. A kutatások szerint a hosszú életért a gének csak 25 %-ban, a környezet és az életmód pedig 75 %-ban felelősek, 8 egészséges szokással 24 évvel lehet hosszabb az élet, erről ITT és ITT és ITT olvashatunk. Fontos kiemelni, hogy nem egy hosszú öregséggel járó magas élekor a cél, hanem a hosszan megtartott fiatalság!

Az egészség 8 tényezője: egészséges táplálkozás, rendszeres fizikai aktivitás, jó alvás, stressz kezelés, erős kapcsolatok, a dohányzás, a kábítószerek és a túlzott alkoholfogyasztás mellőzése (a kutatások szerint). Az euro-amerikai (nyugati típusú) kultúra számos országának lakosságánál súlyos problémák tapasztalhatók az életmóddal kapcsolatban. A táplálkozásuk egészségtelen: gyorsételek, erősen feldolgozott élelmiszerek, adalékanyagok, cukor, só és zsír túlfogyasztás. A mozgást kerülik: ülő és autós életmód, túlzott motorizáció. Stresszben élnek: zajhatások, fényhatások, megélhetési gondok, családi zűrzavar, politikai feszültségek, teljesítményorientált, túlszabályzott és fogyasztás alapú társadalom, közösségi média, túlterhelés, túlvállalás, elmagányosodás. A dohányzás népszokás, a mértéktelen alkoholfogyasztás mindennapos jelenség, (de újabban csökkenőben vannak). És mindezek egymással is ok-okozati összefüggésben, együttesen, koktélhatásban…

Az leszel, ahogyan gondolkodsz és élsz: Ha kerülöd a mozgást (mert lusta vagy és „nem akarsz leizzadni”), vagy csak egyoldalúan mozogsz (gyári, kerti munka, szakmai ártalom), vagy sosem pörgeted fel magad (mert erről még nem is hallottál), ha nem figyelsz a testtömegedre és alakodra (elhízol, elfolysz, és mindezekért a génjeidet hibáztatod), ha nem találtad meg a szépet magad körül és besavanyodsz (mert semmi sem érdekel), ha nem vagy képes rendes emberi kapcsolatok kialakítására (mert mindig a másik a hibás, és esetleg kutyával vagy robottal helyettesíted), ha elhatalmasodnak feletted az élet gondjai (pénz, munka, lakás, család, politika), ha nem veszed észre a tested korai jelzéseit (kezdődő fájdalmak és romlások). ha belassulsz és visszahúzódsz, akkor nagy sebességgel fogsz öregedni. Ha legfeljebb mindig csak lassan sétálsz, akkor hamarosan csak csoszogni fogsz és ízületi betegségeid lesznek. Ha egyszer belekerülsz ebbe a leépülés-spirálba, akkor abból egyre nehezebb, később pedig már lehetetlen lesz kiszállni. És sajnálkozhatsz, mutogathatsz másra, meg a génjeidre, a valódi ok Te magad vagy: az öreges gondolkodásod és az életmódod. De szabad akaratod van, hogy az ellenkezője légy.

A szabad akarat: A fiatal fürge és tetterős, az öreg lassú és fáradt. Vannak, akik már fiatalon lassúak és fáradtak, míg mások öregen is fürgék és tetterősek. Hogy tartósan maradunk fiatalok, vagy már korán leszünk öregek, függ a környezetünktől, a világunktól, amelyben élünk; génjeinktől (25 %), de főleg rajtunk áll, fejben dől el (75 %). Hogy fiatal vagy öreg életmódra állunk, a szabad választásunk kérdése, a jellemünk része. A 10-10 fiatalos és öreges pontot a saját tapasztalataim alapján állítottam össze a fiatalos öregek és az öreges fiatalok tartós megfigyelése alapján, de hasonlókat máshol is olvashatunk, például ITT és ITT és ITT és ITT és ITT és ITT és ITT és ITT és ITT és ITT.

10 dolog, ami fiatalon tart

1. Életed mindennapos része legyen az aktív mozgás: közlekedj önerőből és végezz fizikai munkát! Sokat járj gyalog, futva vagy kerékpárral az ügyeid intézéséhez, dolgozz izomerővel, vagy legalább sportolj valamit! A természetes mozgás többet ad, mint elvesz, a mozgás maga az élet! Úgy öltözködj, hogy szabadon mozoghass!

2. Terheld az izomzatod, pörgesd fel a szíved és izzadj mindennap! A heves véráram és az izzadás átmos, tisztít, méregtelenít, frissít!

3. Egyszerű ételeket egyél, igazodva helyhez, évszakhoz, aktivitásodhoz! Sok mozgáshoz egyél bőven, pihenőnapokon keveset, és soha ne válogass, a szervezetednek semmi se maradjon ismeretlen!

4. Igyál sokat: helyi csapvizet és forrásvizet, teát környékbeli gyógynövényekből, fekete és zöld teát, használd fel a természet ajándékainak egészségmegőrző erejét!

5. Dohányzásnak és más pusztító szokásnak, függőségnek helye nincs! Minden ott kezdődik, hogy megtesszük, ami csak tőlünk függ, és az a rengeteg pénz értelmes célra kell.

6. Az idő és az egészség a jólét alapjai, fontosabbak, mint a pénz és a gazdagság! Legyen időd élni, aludj eleget, pihenj napközben is, őrizd a testi–lelki egészséged! Többet ér a sok idő kevés pénzzel, mint a sok pénz kevés idővel!

7. Ne hajtsd szét magad, ne másokat győzz le minden áron, hanem a lustaságodat, a kifogásaidat, a társadalmi elvárásokat, a kor butaságait és a környezeti tényezőket győzd le!

8. Sokat legyél a szabadban télen–nyáron, ez maga a szabadság! Élvezd a természet csendjét és minden elemét lakott területen belül és kívül, a természet legyen része a hajlékodnak!

9. Békében élj, lágy hálás, bizakodó és vidám, ne idegeskedj, inkább dolgozz a feladatok és helyzetek megoldásán! Légy türelmes és elnéző, a belső nyugalmad határozza meg a mindennapjaidat!

10. Legyen hited és célod, tudd a helyed és a dolgod, élvezd a munkádat és az életet, gazdálkodj mindennel, oszd be az idődet, mindig legyen feladatod!

10 dolog, ami hamar öregít

1. Szabadidős sportolással próbád kiegészíteni az életed, amire nem sok időd lesz, miután egész nap munkahelyen és autóban ülsz, minden aprósághoz motoros szerszámokat használsz, gépek vesznek körül és egyhangú munkát végzel! Számold ki, mennyit kereshettél volna a sportidőd alatt!

2. Lassan és keveset sétálj, vagy annyit se, mint egy vénember, a napi tízezer lépést célozd be! Használj izzadásgátlót, véletlenül se izzadj le!

3. Ne tagadj meg semmit magadtól, csak az a tied, amit megeszel! Télen is egyél nyári gyümölcsöket, egzotikus élelmiszereket keress, válogass, mert megteheted!

4. Igyál mindent, ami ízlik, ásványvizet divatból, jegesteát palackból, energiaitalt hobbiból! Hogy milyen folyadéktól leszel egészséges, a reklámok megmondják.

5. Káros a dohányzás, de ismersz valakit, akinek semmi baja, a repülők károsabbak, és úgyis meg kell halni valamiben! Ezer „jó” okod van, miért váltál függővé, a rászánt sok pénz úgyis elmenne másra.

6. Dolgozz minél többet, hogy nagy lábon élhess! Pénz nélkül semmit sem lehet csinálni, ezért minden időd fordítsd pénzkeresésre, a kevés szabadidődben pedig fényűzés és pazarlás.

7. Bizonyítsd, hogy jobb vagy másoknál, mert csak a legjobb számít! Versenyt nyerni és elismerést kapni a legfontosabb, amiért minden áldozatot meg kell hozni!

8. Ne tedd ki magad a nyári melegnek és a téli hidegnek, óvd és kíméld magad. Teremben sportolni biztonságosabb és kényelmesebb; a futógép, szobakerékpár és az evezőgép a jövő élménysportja!

9. Mivel mindig igazad van, harcold ki, ami jár, és ne hagyd, hogy mások beleszóljanak! Nem bízhatsz meg senkiben, mindenért nevezd meg a felelőst, oszd az észt és tegyél rendet, tiéd az út, tiéd a világ!

10. Csak magadban higgy, és abban, amit látsz, meg ami pénzt hoz; tudd, kinek hol a helye és mi a feladata, rangon aluli dologra rá se nézz, a mérce magasan van!

Kulcstényező a kerékpár: Ha egyetlen dolgot kellene megneveznem, amely kulcsszerepet játszik az egészség és a fiatalság megtartásában, akkor az egyértelműen a kerékpár, pontosabban a napi szintű kerékpározás. A biciklizés jó hatással van a teljes szervezetünkre és szellemünkre: átmozgat, felpörget, beélesít, megtisztít. Ennek feltételei a mérnöki pontosságú kerékpár-beállítás (nyereg, kormány), a sport szabályainak ismerete és betartása (táplálkozás, folyadékbevitel, bemelegítés, nyújtás), az ízületek fokozott védelme (túlterhelés, megfázás), útvonaltervezéssel a nagy autóforgalmú időszakok és helyek kerülése (a forgalmi stressz és légszennyezés kerülése), és természetesen a közlekedési szabályok intelligens betartása (túlélés: a biztonság fontosabb, mint a szabály, ha a kettő nem esik egybe). A közhiedelemmel ellentétben a kerékpározás összességében egyértelműen az egészség javára billen (és bizonyítottan hosszabb a bringások átlagéletkora), a légszennyezés és a tekerés közbeni fokozott légzés ellenére is (kivéve a csúcsforgalmat). (Különös figyelmet a hideg és jeges téli kerékpározásra kell fordítani!) És a közhiedelemmel ellentétben a kerékpározás olcsó, a költség/utas/kilométer arányát tekintve minden idők legolcsóbb járműve a világon. Egy jó minőségű kerékpár ára mindig egy átlagos havi fizetésének felel meg, melynek életkora várhatóan 20-40 év, minimális üzemeltetési költségek mellett.

Személyes bizonyíték: A 10 fiatalon tartó életmódbölcsességgel értem el, hogy a pillanatnyi életkorom felének érzem magam (sok-sok éve) erőben, energiában, lendületben, sőt életvitelben és gondolkodásban is, és külsőre is jóval fiatalabbnak látnak. A mintegy feleannyi életkorúak között tudok elvegyülni, köztük érzem magam a természetes közegemben, és ezt ők is így látják. Amikor a kor és az öregedés dolgai jönnek szóba, értetlenül állok, és nem tudom, miről beszélnek… Ez idővel nyilván fog változni, de nekem még teljesen ráér.

Végszó: Közismert, hogy a káros szenvedélyek habzsolása, a mozgás teljes hiánya és a látványos elhízás gyengébbé, sérülékenyebbé tesz és rövidebb élethez vezet. Az „ép testben ép lélek” már az ókorban is közhely volt, és azóta sem dőlt meg. A rossz, negatív gondolatok, szavak és tettek besavanyítanak és megbetegítenek, a tartós nyugtalanság belülről kezd ki. Idővel minden visszaüt, benyújtja a számlát – amit teszünk, ahogy élünk, ahogyan másokkal bánunk, az lesz a sorsunk, jutalmunk–büntetésünk, karmánk. De a tőlünk független, erősen romboló környezeti hatások is öregítenek, betegítenek, pusztítanak, például a súlyos környezetszennyezés és az emberek közötti viszály.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Views: 162